Nov 9, 2010

Kihagyás

Az elmúlt időszakban volt egy kisebb kihagyás, mert eléggé elfoglalt az aktuális projektem. Hamarosan lesz bejegyzés erről a HTML5-ös alkalmazásról is.

Aug 30, 2010

Chrome - grafikai nagygenerálozás

A Chromium blog-on egy újabb bejegyzés keretében fejtik ki a friss grafikai (2D, 3D) gyorsításokkal kapcsolatos technikai hátteret. A lényege egy GPU folyamat behúzása egy sandbox-ba, amely kommunikál a megjelenítéssel és az attól kapott grafikai utasításokat feldolgozza OpenGL vagy Direct3D API segítségével.
A másik említésre méltó újítás a Layer. Vegyünk egy oldalt, amely több többé-kevésbé elkülöníthető részből épül fel. Ezek lehetnek WebGL tartalmak, video-k, képek stb. Az általános Layer-ekért, mint a képeket tartalmazó a CPU fog felelni. Viszont a speciálisabb Layerek (video, WebGL) a GPU-ra lesznek bízva, így gyorsítva a tartalom felépítését.

A bejegyzés itt olvasható: link.

Aug 21, 2010

Firefox multi-touch

Érintőképernyőre érkezett a Firefox multi-touch fejlesztése a Firefox 4 Beta-hoz Windows 7-re. Paul Rouget tart egy rövid technikai bemutatót az új funkcióról, amely ha jól vettem észre 2x2 ujjas vezérlést is támogat, amivel azért már fantáziadús alkalmazások hozhatók létre.
A következő linken már részletes leírások is találhatóak, egyéb video-k mellett: link.

my html 5 video v1.0

Egy friss reggeli debuggolás után elkészült a HTML 5 video tag-et bemutatni kívánó mini-alkalmazásom. Az alap vezérlések implementálása után bekerült némi SVG filter (továbbiakban szűrő) támogatás és leginkább hibajavítás zajlott.
A dolog lényegében arról szól, hogy a jobb oldali videok közül lehetőségünk van egyet kattintással kiválasztani. A választott video ezután betöltődik a fő video helyére és innen lehetőségünk van a lejátszásra.
Jobb oldalon a választható videokon egy fekete-fehér és blur szűrő van, ezenkívül egy apró CSS3 transzformáció (forgatás).
A nagyméretű videon lehetőség van szűrő hozzáadására, ezeket 1-8-as billentyűkkel hívhatjuk elő, a 0-s gomb lenyomásával pedig megvonjuk a szűrőt a video-tól.
A design hagy némi kívánni valót maga után és nem vagyok a kliens oldal nagy guruja sem, így az esetleges ronda megoldásokért elnézést kérek :). De talán arra megfelelő az oldal, hogy az egyszerűbb video taggal kapcsolatos újdonságok egy részét megmutassa.
A szűrők megvalósítása SVG alatt rendkívül egyszerű. Aki foglalkozott képfeldolgozással az pedig tudja, hogy azért komolyabb kód rejlik az egy soros blur mögött. Szűrők használatával nagyszerű dolgokat lehet véghezvinni, hiszen akár konvolúciós mátrix megalkotására is van lehetőségünk, de ott vannak az eróziós és dilatációs szűrők is, tehát lehet csemegézni.
Fontos megjegyeznem, hogy az (nagy túlzással) alkalmazás csakis az éjszakai rókával hajlandó elköhögni és nem böngészőfüggetlen. Abból is a Minefield/4.0b3pre verzión folyton lehalt, de a legújabb Minefield/4.0b5pre rc már gond nélkül viszi (az okok után nem kutattam).
Kicsit utánajártam a teljes képernyős video módnak. A Firefox 3.6.x-től jobb gombra már elő lehet hívni a funkciót, 3.5.x-re pedig add-on van. De nem ilyen egyszerű a történet, mert ahogy én is tapasztaltam Windows-on a teljes képernyőben lejátszás elég "zizis". Akit bővebben érdekel a teljes képernyős üzemmód, a linkek közt találhat némi érdekeset.

Az alkalmazást itt érhetitek el: link







Linkek:

Felhasznált források:

Aug 8, 2010

Jul 27, 2010

my html 5 video v0.5



Fent látható az általam készített HTML5 video lejátszónak az első verziója. A felületet SVG-vel húztam a videora, így az alap vezérlés el van rejtve a felhasználó elől. Még akadnak kisebb hibák és a design sem a legjobb - tegyük hozzá, hogy nem erősségem a design. A teljes képernyős mód most még hiányzik, később amikor már kiforrottabb lesz lehet, hogy visszatérek rá.

Featurelist: (alap vezérlések implementálva)
-------------------------------
- Play / Pause
- Hangerő szabályozó
- Aktuális idő / Teljes hossz megjelenítése
- Video buffer méretének jelzése
- Video aktuális ideje


Az SVG-t a RaphelJS könyvtár segítségével valósítottam meg, mindenkinek csak ajánlani tudom, remek darab. A vezérlők megalkotásában ezen két MozillaDc-s oldal volt segítségemre: Using audio and video in FirefoxnsIDOMHTMLMediaElement

(A video rossz minőségéért elnézést, a blogger redukálja a minőséget. Az elkövetkezendőekben youtube video-k lesznek)

html 5 video: körültekintés

Mint bizonyára sokan tudjátok a HTML5-ös verziójával érkezik a video tag, a sok egyéb remek dolog mellett. Első körben engem ez kezdett el érdekelni. Rengeteg hasznos site-al találkoztam, amelyek az alapoktól a vezérlés implementálásáig leírnak mindent.
Számos kész megoldás létezik már a megvalósításra, amelyekből a legjobbakat viszi terítékre az insicdesigns.

A megoldások tetszetősek, bár néhol kissé lyukasnak tűnnek. Például a vezérlőket úgy láttam mindegyiken ki/be lehet kapcsolgatni (és az egyéb alap funkciók is elérhetőek a video-n jobb gombbal). Tehát kihasználják a lehetőséget és saját vezérlőket tesznek a videóra, de otthagyták az eredetit is, így ha bekapcsolom elég csúnyán néz ki ott, ahol nem fedik el teljesen. Ezzel nem is lenne baj, ha választhatnék, hogy az övékét vagy a default-ot szeretném látni, de ilyenre nem láttam lehetőséget (vagy szimplán ne piszkáljam :)).

A teljes képernyős nézet egyelőre még csak a böngésző ablakára vonatkozik és csak a böngésző teljes képernyőbe tétele után (F11) élvezhetjük a kívánt hatást. Nem annyira újdonság, hogy hónap elejétől a Firefox tesztverziójából (MineField) már életre lehet kelteni a teljes képernyőt, de úgy tudom egyelőre azt is csak Windows rendszeren. (Ki is próbáltam, működik is, de elég bug-os egyelőre. - Minefield/4.0b3pre)

Ismerkedés céljából dolgozom egy saját video megjelenítőn, az elképzelések megvannak, hamarosan lesz kipróbálható verzió is.

Jul 20, 2010

Kezdet

Sziasztok!

Ebben a blogban a saját (hobbi) projektjeim megosztása a célom, de ezenkívül igyekszem érdekes újdonságokkal is foglalkozni, amennyire a munka mellett időm engedi. Leginkább PHP-ről és HTML5-ről lesz szó ill. ezek összekapcsolásáról a HTML5 újdonságain keresztül.
Az esetleges olvasók szakmai véleményét, kritikákat pedig szívesen látom az oldalon, remélhetőleg növelve a színvonalat.